Ez az írás azoknak szól, akik kacérkodnak a Fertő tó megkerülésével, esetleg már voltak is párszor, de pár információ még jól jöhet nekik. Vagy egyszerűen újra fel szeretnék eleveníteni az emlékeket, élményeket.

Soproni születésűként, a tavat többször megkerülőként, majd oda csoportos túrákat szervezőként saját tapasztalataim, élményeim és ajánlásaim gyűjtöttem egy csokorba. Minden alkalommal 1 nap alatt kerültem/kerültük meg a tavat, magyar földön szálltunk meg és nem a nagy teljesítményre és gyors menetre, hanem a jóleső csoportos túrára, a szórakozásra helyeztük a hangsúlyt.

Alapvető feltétel, hogy a kerékpáros és a bringa is megfelelő erőben, állapotban legyen. A táv nagyjából 120-140 km (indulás és cél helyétől függően), magyar oldalon enyhén hullámos, Ausztriában többnyire sík, viszont esetenként szeles. A sportoló fizikai felkészültsége és a bringa állapota saját felelősség, ugyanúgy, mint a fontos kerékpáros kiegészítők megléte. Fontosabb kiegészítőkről itt olvashatsz pár hasznos tanácsot: Bringás kiegészítők.

Tartalom

  • Milyenek az utak, útminőség? – B10 kerékpárút
  • Hol szálljunk meg?
  • Hogyan jussunk el oda?
  • Merre induljunk?
  • Az útvonal
  • Az érintett települések – bemutatás, egyéb ajánlók

Milyenek az utak, útminőség? – B10 kerékpárút

A Fertő tavat jó minőségű kerékpár- és mezőgazdasági utak ölelik körbe, ezáltal lényegében teljes egészében betekerhető nagy biztonságban, akár kezdő kerekezők és természetesen gyerkőcök számára is. Magyarországon van egy pár km-es szakasz, Balf és Fertőrákos között, ahol külön kerékpárút jelenleg még nem található a szakasz teljes hosszán. Itt egy sokadrendű, kis forgalmú autóút vezet a meseszép tájon, kanyarog kékfrankos tőkék közötti hullámokon, dombocskákon, és le-lepillant  a tó magyarországi szegletére, nádasára. Bár nem a legjobb minőségű, azonban kellően biztonságos. A hatalmas kerékpáros forgalomnak köszönhetően az erre járó autósok fel vannak készülve a kerekezőkre, és figyelmesen és óvatosan használják ezt a kétkerekűekkel megosztott szakaszt.

Magyarország területén az elmúlt években felújított és a szükséges méretre szélesített kerékpáros utak találhatók, amik keresztül vezetnek a Fertő parti településeken. Egy-egy faluban térköves megoldásokkal is találkozhatunk, ezeken a helyeken üdvözölhetjük az ötletgazdákat, de azért szerencsére nem vészes a helyzet.B10

Az osztrák oldalon sok helyen mezőgazdasági utakra vezették a bringás útvonalat. Itt 3-4 méter szélességű, lényegében tükörsima felületet képzelhetsz magad elé és alá, elvétve találkozhatsz pár traktorral, kombájnnal (időszaktól függően). Nem kell megijedni, főként kerékpáros forgalomra számíthatsz.

Magyarországon nem lehet téveszteni, egy bringaút vezet a Fertő partján (hm, azért lehet túlzás azt állítani, hogy a partján..), míg Ausztriában elsődlegesen a B10-es kerékpárutat érdemes követni. Lehetnek más alternatívák is, azonban mi a B10 vonalon szoktunk menni, így a leírásom is ezt mutatja be.

Az út során a tó hol feltűnik, hol nem, hol jobban látni, hol kevésbé, node a Balatonnál sincs ez másképpen.

Hol szálljunk meg?

Érdemes megnézni az útvonalat, az érintett településeket, és célszerű valahol a vonalon keresni szállót. Ajánlani tudom a Fertődön lévő Újvári panziót. Alacsony ár, kedves tulajdonosok, a bringák biztonságos elhelyezéséről is tudnak gondoskodni és közvetlenül a túra útvonalán található. De emellett sok lehetőséget találni még Hegykőn is (http://turizmus.com/desztinaciomenedzsment/minden-hegykoi-lakosra-74-vendegejszaka-1127254 ). Ha netán nem találsz szimpatikus szállót a közvetlen közelben, akkor célba veheted Sopront is. Csupán pár km kitérő, ellenben a lehetőségek végtelen tárháza tárul eléd. Akár a kedvezőbb árú panzióktól a magasabb árkategóriás szállók irányába.

Hogyan jussunk el oda?

Autóval közlekedve egyértelmű, felcsapod a Google Mapset, valamilyen GPS alkalmazást és kész. Nem részletezem.

Vonat: sajnos elég gyér a kerékpárszállító vagonok száma, de néha azért szokott egy-egy közlekedni a nyári időszakban. Ennek érdemes utánakérdezni, mert nem minden vonaton megengedett a bringa. Erélyesnek kell lenni, kérni kell a bringajegyet és a kalauznál is kiharcolni, hogy az első kocsi elejében, vagy a hátsó végében lehessenek a bringák. A nemtetszésükkel és ellenkezésükkel nem kell foglalkozni. Sajnos gyakran a bringások ellen vannak, ezt le kell nyelni. Utazás előtt tájékozódj a MÁV-nál, és/vagy a GYSEV-nél.

Ha Fertődön szállsz meg, célszerű Fertőszentmiklóson leszállni. Onnan 1 km Fertőd. Cuccokkal-bringával simán átsétálsz/gurulsz.

Merre induljunk?

Széljárás tekintetében célszerűbb a nyugati parton kezdeni, hogy a keleti oldalon a hátszél toljon, de a start- és célállomástól függően indulhatsz a másik irányba is. A magyar szakasz egy-egy része nevezhető unalmasnak: kisebb falvakon gurulsz keresztül, semmi lényegi látnivaló, hacsak nem a nyugati kis települések miliője :). Ha a szél nem zavar, érdemes úgy nekifutni, hogy az unalmasabb, hullámosabb részt tudd le először, hogy a széppel zárhass.

Szél: azért érdemes számítani rá, mivel a Fertő tavat imádják és tavasztól őszig tartó szezonban el is lepik a szörfösök és kis vitorlások. Nem véletlenül..

Az útvonal

Fertődi szállással nézve a dolgot, az alábbi településeket érinti az útvonal, a menet irányában:

  • Fertőd
  • Fertőszéplak
  • Hegykő
  • Fertőhomok
  • Hidegség
  • Balf
  • Fertőrákos
  • Fertőmeggyes (Mörbisch)
  • Ruszt (Rust)
  • Oka (Oggau)
  • Fertőfehéregyháza (Donnerskirchen)
  • Feketeváros (Purbach)
  • Nezsider (Neusidl am See)
  • Pátfalu (Podersdorf)
  • Illmic (Illmic)
  • Mosonbánfalva (Apethlon)
  • Fertőújlak
  • Mexikó (detényleg ;))
  • Sarród
  • Fertőd

Amennyiben Sopronban szállsz meg, úgy Fertőrákosra vezessen utad elsőként. A két település kb 8km-re van egymástól, így a teljes távba ezt is kalkuláld bele. Egyszer le oda, majd a végén vissza. Ehhez még hozzá tartozik, hogy ebben a 8 km-ben lesz 2 finom domb is, ami a túra elején mosolygós, az a túra zárásakor kellemetlenebb lehet :).

Az érintett települések  – bemutatás, képek, egyéb program ajánlók (fertődi indulással; nem az összes település)

Sopronkőhida

Az alternatív útvonalon érintett település. Ha Sopronból indulsz, utadon Fertőrákosra keresztülhaladsz Sopronkőhidán (az év vicce lábjegyzetben;)). Egyrészt itt található a híres-hírhedt fegyház*, illetve Kőhida mellett látogatható a Páneurópai piknik helyszíne. Az 1 napos tókerülésbe nem nagyon fér be a látogatás, de érdemes visszajönni ide. Kiépített aszfalt út vezet be, az események színterére, ahol jelenleg szobrok, drótkerítés darabok, megannyi fotó és információs tábla várja az érdeklődőket. No és persze nem mellesleg egy nyitott, szabad átkelő a határon. Változnak az idők :).

PpiknikPpiknik2

 

 

Fertőd (Eszterháza)

A város honlapja: http://www.fertod.hu/

Méltán a legnevesebb látnivaló az Esterházy-kastély. Az elmúlt években szép összeget fordítottak a felújítására, aminek meg is van az eredménye. Kívül-belül csodaszép. Bár még messze nem látogatható az összes szobája, helyisége, érdemes körbejárni kívül-belül. Pláne, az elkészült, párját ritkító rózsakertet.

Ha nem is vonzódsz a kastélyokhoz (pedig szép számmal hallani érdekesebbnél érdekesebb történeteket a korabeli lakókról), akkor is érdemes a kastélyparkba elnézni. Nem csak a szépen gondozott és öreg fákkal tarkított botanikus kertben, hanem a kastély mögötti (ami igazából előtte terül el) tujás, díszfenyős részen is érdekes a 3 irányban nyíló allékon végignézni. (Mi az az allé? Katt ide és megtudod!)

Fertőszéplak

A település honlapja: http://www.fertoszeplak.hu/

Fertőszéplak lényegében egybeépült Fertőddel, csupán egy Ausztriába vezető vasútvonal választja el a kettőt egymástól.

Itt is felújított, kiszélesített kerékpáros út várja a látogatókat, érdemes tágra nyitott szemekkel járni erre: tájházak, a dombtetőn a kéttornyú templom, melynek kongása a szomszédos településekre is áthallatszik.

Fertőszéplak_kisebb

 

Hegykő

A település honlapja: http://hegyko.hu/

Széplak után pár km-es közzel máris Hegykőn vagyunk, azonban mielőtt ideérsz, a két település közti bringaúton, a dombtetőn állj meg egy pillanatra és tekints erősen előre a falu irányába, illetve a fölé és mögé. Tiszta időben már innen is látszik az Alpok első magasabb hegye, a Mount Eve Schneeberg! Innen nagyjából 70-80 km-re található, 2076 méteres magasságig nyúló hegycsúcs. Nem mellesleg 2016 júliusában el is tekerünk a hegyhez.

Hegykő híres a gyógyfürdőjéről, ahol ki lehet pihenni akár a túra fáradalmait is. Azonban arra vigyázz, hogy „erős” a vize, így gyorsan le- és kimerítheti az embert, ha túl sokat áztatod magad benne. Nem kell vele túlzásba esni.

Fertőhomok

A település honlapja: http://www.fertohomok.hu/

Fertőhomok is egybeépült már Hegykővel. Kellemes is falu a Fertő tó lápos-ingoványos területe tövében, sőt, szinte már benne.

Hidegség

A település honlapja: http://hidegseg.hu/

A faluhoz vezető út egy jobbján fás-nádas terület, a balján pedig szántók, búza- és repcetáblák pompáznak. Ha kellő zöldben tündököl még a búza, az eléd táruló kép erősen hajaz a Windows egykoron volt zöld mezejére.

Hidegségen gyorsan átérsz, azonban az egyik étterem és panzió tövében felfrissítheted magad a kellemes, hűsítő csobogó forrásvízből.

Balfbalf

A település honlapja: http://balf.sopron.hu/

Hidegségről hűs árnyak között, fákkal szegélyezett és borított, felújított bringaúton gurulunk Balfra. Ki ne ivott volna már Balfi vizet. Hát nem véletlen az összecsengés, hisz a kellően magas nátrium tartalmú, erősebb illatú vizet itt nyerik ki a föld mélyéről, itt palackozzák. A talajból feltörő víz egy nyitott kúton megkóstolható és szagolható, de ne lepődj meg, ha a magas kéntartalma miatt egyből a záptojás fog eszedbe jutni.

Balfon ugyancsak található gyógyvíz, ugyanazzal az átható záptojás „aromával”, azonban a gyógyhatását is javarészt annak köszönheti (és a sok egyéb ásványnak, sónak). Híres szanatórium ugyancsak itt a településen látható és látogatható.

Fertőrákos

A település honlapja: http://www.fertorakos.hu/

Fertőrákos a világörökség része. Itt található a tó egyetlen magyarországi strandja, ez az egyetlen hely, ahol kiépített úton lehet lemenni a partra szórakozás céljából: strand, büfék, stégek, hajókikötő, vízre épült házak és megannyi vitorlás. Hozzá tartozik, hogy itt is egy 3 km-es bekötőúton lehet csak megközelíteni a tavat a vizet körülölelő nádas-lápos-mocsaras rész miatt, így ide nem is fogunk benézni. Sajnos a magyar terület javarésze nem víz, hanem fertő. Ez is mutatja, hogy a Fertő tó hű a nevéhez, hiszen a fertő, mint szó, önmagában mocsaras, ingoványos területet jelent.

Ajánló:

A fertőrákosi kőfejtőben működik a Fertőrákosi Barlangszínház. Érdemes elnézni az egyedüli környezet, a sajátos akusztika és élmény miatt.

Mithras szentély: http://www.mithras.hu

Frákos

Fertőmeggyes (Mörbisch)

Közvetlen a település honlapját nem találtam, azonban Wiki a barátnőnk: https://hu.wikipedia.org/wiki/Fert%C5%91meggyes

Rákos túloldalán pedig Mörbisch, azaz Fertőmeggyes fogad minket, Magyarországot itt hagyjuk el. Először itt fog szétnyílni a táj és itt fogjuk először úgy igazából megpillantani a vizet. A szokásos “szendvicssarkon” pedig meg lehet állni egy szusszanásra, vagy némi energia pótlásra.

Ruszt (Rust)

Kétféle ember létezik: aki már megjárta Rusztot és visszatér, illetve, akinek feltétlen el kell mennie, hogy később ismét visszanézzen. A gólyák városa: kelepeléstől hangos, ámulatba ejtő szépségű kicsiny belvárosi résznek mindenki csodájára jár. Minden kéményen fészek; ennyi gólyát még nem láttál egy helyen. Bár a kerékpáros út elmegy a település szélén, mi mégis veszünk egy kanyart és begurulunk a belvárosba egyet körbekukkantani. Megannyi barokk és reneszánsz stílusú, eredeti pompában tündöklő ház, megannyi borozó, megannyi bringás turista. A gólyák mellett nem meglepő módon a szőlő és bor városa is egyben. (Nem mellesleg a szomszéd település Szentmargitbánya , hol a szerző volt már katona, s paraszt… sztori részleteiben a túránkonk. 😉 )

Ahogy Szigliget a Balaton gyöngyszeme, úgy Ruszt a Fertő tó ékköve!

Ruszt3

Ruszt1

 

Ajánló:

A szomszéd település St. Margarethen, azaz Szentmargitbánya. Itt található Közép Európa legnagyobb szabadtéri színháza egy egykoron volt kőbánya magas falai között 4-5000 fős befogadóképességgel.

Gyerekes családoknak javallott még ellátogatni az ugyancsak itt található Family Parkba: http://www.familypark.at/home/

Pátfalu (Podersdorf)

Érdemes megállni a szépen kiépített strandszakaszon, illetve a vízbe nyúló nyelvre kigurulni, megpihenni egyet és a nyári hőségben a vízbe lógatni a lábaid. Kellemes felfrissülés, tisztaság és nyüzsgés. Mert itt bizony van tömeg mindig, de megfér a bringás a sok ember között.

Fertőújlak – Mexikópuszta

Fertőújlak nem is túl rég még zsákfalu volt, kizárólag Fertőd/Sarród irányából lehetett megközelíteni. Köszönhetően a megnyitott határoknak, pár éve kiépítésre került  egy bringaút Fertőújlak és az osztrák rész között. Autóval továbbra sem járható, de bringával nagyon szép részen lehet a határvonalat átlépni. Az eredeti Fertő tó kerülő bringaút Pomogy, azaz Pamhagen felé vezet, azonban célszerűbb ezt az új bringautat használni, hisz párját ritkító vidéken vezet keresztül: Mexikópuszta.

A vidék a világörökség része, az úton keresztül totyogó kis csipogók, az út mentén karámban szürkemarhák, bivalyok, és hát az a madárvilág ami itt van, hát, talán szó sincs rá. Gyönyörű kerékpárról is, de, ha teheted térj ide vissza naplementében, esetleg napkeltekor. Olyanban látványban lesz részed, ami örökre beléd fog égni.

 

*Ha Sopronkőhidán tekersz keresztül, végig állj ki a nyeregből. Nehogy azt lehessen mondani, hogy Te már ültél Kőhidán. (Bocs! :))